Cenne kruszce, półszlachetne kamienie i zupełnie pospolite surowce w jubilerstwie. Hasłowe omówienie

Złoto od od zawsze było miarą bogactwa oraz prestiżu. Pojawia się ono w wielu podaniach, baśniach i pozostałych opowiastkach, a i historycy mogliby z pewnością przytoczyć nie mniej przykładów potwierdzających zaproponowana tezę.

Kolorowe kamienie szlachetne

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej pozyskać dany kruszec, tym jest on bardziej drogocenny. A złoto nawet w dzisiejszych czasach nie jest wydobywane w ogromnych ilościach. Dlatego rozmaite dobra wykonane z tego kruszcu ciągle mają sporą wartość.

O szczególnej mocy kamieni półszlachetnych głęboko przekonani są wielbiciele wróżbiarstwa. Zresztą nie jedynie oni, ponieważ w końcu któż, choćby z czystej ciekawości, nie czyta horoskopów. Już od czasów średniowiecza przypisywano kamieniom cudowne własności. Zielony oliwin ma ponoć chronić człowieka przed licznymi chorobami, a czerwony jaspis uspokajać skołatane nerwy. Żeby jednak doświadczyć na swojej skórze dobroczynną moc, należy koniecznie nosić kamień przy sobie, oczywiście najlepiej w formie ładnej biżuterii. Naszyjniki lub bransoletki stały się zresztą nieodzownym dodatkiem do modnego, zarówno kobiecego, jak i męskiego odzienia.

Obecnie złoto właściwie nie jest tworzywem, z którego zazwyczaj powstaje biżuteria dla pań. Trzydziestolatki o dużo częściej zamawiają srebrne łańcuszki czy wisiorki. Tymczasem złota biżuteria (zobacz koniecznie – łańcuszki damskie zeccoro) jest w rzeczywistości zarezerwowana na szczególne okazje. Małżonkowie zakładają złote obrączki, a złote medaliki są wręczane na przykład jako prezent z okazji komunii. Na początku już wspomnieliśmy, że złoto jest naprawdę cennym kruszcem, dlatego często z tego powodu poszukujemy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, jaką współcześnie noszą nastolatki, panie w kwiecie wieku czy seniorki nie zawsze bywa wykonana z bardziej szlachetnych kruszców. Wielką popularnością cieszą się również imitacje – np. stal chirurgiczna z powodzeniem zastępuje srebro. Tymczasem kamienie takie jak jaspis czy oliwin w żadnym razie nie kosztują majątku, zatem typowa Polka ma praktycznie nieograniczony wybór. Równie dobrze można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że dobrze oprawiony kolorowy kamień wygląda bardziej reprezentacyjnie niż diament – w końcu gdy ktoś nie jest jubilerem, ten na pewno nie umie odróżnić wartościowego kamienia od tanich imitacji.