Mnóstwo osób ma problemy z odpowiednim wyspaniem się.

Jedni mają zbyt ciężki, inni z kolei zbyt lekki sen, jedni nie mogą długo zasnąć, innym chce się notorycznie spać, a po obudzeniu wciąż czują się niewyspani. Spokojny sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię każdego dnia i żebyśmy mogli się zregenerować. Człowiek niewyspany lub cierpiący na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, drażliwy, łatwo się męczy i ma kłopoty z pamięcią, a także z podzielnością uwagi. Stąd tak ważne jest, żeby zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. Co zrobić, żeby się wysypiać?

Istnieje co najmniej kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą jest to, by starać się kłaść spać mniej więcej w tej samej godzinie i sypiać codziennie tyle samo czasu. Takie regularne i systematyczne nawyki sprawią, że nasz organizm zacznie funkcjonować niczym zegarek (rarist.pl – zegarek patek philippe) i sam będzie mobilizował się do regeneracji sił w określonej porze dnia. Ważne jest również, żeby nie pracować – szczególnie przed komputerem – tuż przed zaśnięciem, jak również, żeby zadbać o odpowiedni klimat w pokoju – komfortowe łóżko, przewietrzenie pokoju oraz odpowiednie zaciemnienie okien. Wreszcie niezwykle istotne jest noszenie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że różnego rodzaju bielizna nocna różni się od tej zakładanej w dzień – jest tak zaprojektowana, by nie ograniczać w żaden sposób naszych ruchów. Jest dodatkowo przewiewna, wyprodukowana z delikatnych i miękkich tkanin. Przyjemna w dotyku bielizna tego typu ma odpowiednio skrojony fason i jest niezwykle wygodna. Jeżeli ją dobrze dopasujemy nasz sen powinien być spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego co zakłada do spania. Zakładamy zbyt grube bluzy albo z kolei za cienkie koszulki, w wyniku czego nocą możemy się co rusz budzić na skutek przegrzania lub wyziębienia organizmu. Dlatego warto kupić stosowne komplety do spania adekwatnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – przykłady. Tego typu kwestie mają bowiem ważny wpływ na jakość naszego snu, więc należy zwrócić na nie większą uwagę, ponieważ tylko wówczas zagwarantujemy sobie dobry sen.