Co warto wiedzieć o hafcie? W jakim miejscu najlepiej pasuje? Jak się go tworzy?

Haft to powszechna i popularna technika zdobienia tkanin. Istnieje rzeczywiście wiele technik hafciarskich, zależnie od wykorzystanych nici a także stosowanych ściegów. Haft jest w stanie być płaski lub wypukły, poza ręcznym haftemjest również maszynowy. Co powinniśmy wiedzieć?

zestawy
Najbardziej znane ściegi to łańcuszek, mereżka i ścieg krzyżykowy. Haft to nie jest technika jakaś szczególnie trudna, choć oczywiście potrzebuje cierpliwości. Haft wygląda pięknie i to w wielu miejscach. Wygląda więc świetnie haft na koszulkach, dzięki temu możemy podkreślić wzór, jaki chcemy najbardziej pokazać – Małgorzata Musiał.
Coraz bardziej znane są zlecenia wykonania właśnie takiego haftu, lecz oczywiście i inne opcje, jak ręcznik z haftem na zamówienie też jest popularny. Zależnie od tego, w jaki sposób materiał ma być ozdobiony oraz w jaki sposób, powinniśmy dobrać różnorakie nici. Dość często do haftu stosuje się muliny. Składa się ona z sześciu łatwo oddzielających się od siebie nitek, a to sprawia, że bardzo łatwo możemy dobrać, jaką grubość ma posiadać wzór.

Mulinę można nabyć w wielu kolorach oraz dużym bogactwie odcieni. Mocniej gruby od muliny jest kordonek, a co bardzo ciekawe, niektóre z (drukowanie tkanin) możemy wzbogacić srebrną lub złotą nicią – dowiedz się. Przy hafcie bardzo ważne są nożyczki. Należy mieć w zapasie parę par, ponieważ większe są najbardziej korzystne do cięcia materiału, zaokrąglone pozwolą ładnie wykańczać brzegi materiału, a najmniejsze o większych ostrzach są pomocne do przycinania nitek.